Добре е политиците на всички нива да се поучат от опита на местната власт, каза Даниел Панов, кмет на Велико Търново и председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините(НСОРБ).
В област Сливен за периода 7-13 ноември са станали четири катастрофи, като едната от тях е с двама загинали. Това съобщи на брифинг главен инспектор Илиян Николов началник сектор „Пътна полиция”-Сливен.
Както информира тежкият пътен инцидент стана на 11 ноември между селата Калояново и Желю войвода, загинаха две жени, а 12-годишно дете пострада.
За периода екипи на пътна полиция и районните управления в Областната дирекция на МВР-Сливен са установили 387 нарушения. Проверени са 984 моторни превозни средства (МПС) и 80 пешеходци. За констатирани нарушения са съставени 67 акта и 320 фиша, глобени са 12 пешеходци. Установен е един водач да управлява с алкохол над допустимото и двама водачи - след употреба на наркотици.
От полицията припомнят на водачите да подготвят автомобилите за движение при зимни условия. От 15 ноември ще бъдат налагани санкци
Възстановено е движението по път III-405 Патреш - Батак, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".
По-рано днес движението по третокласния път между павликенските села беше временно ограничено заради катастрофа между два леки автомобила. Създаден беше обходен маршрут през селата Обединение и Масларево.
През деня във Великотърновско възникнаха няколко пътнотранспортни произшествия. Във Велико Търново джип с русенска регистрация се преобърна на булевард „България“, една от оживените пътни отсечки в града. При инцидента е пострадало четиригодишно дете, което е прегледано във Великотърновската болница и е освободено за домашно лечение, уточниха от полицията.
Общо 159 машини извършват обработка срещу валежите от сняг в София, съобщиха от оперативния център на Столичния инспекторат. Информацията е актуална към 8:00 часа.
Градският транспорт се движи навсякъде и изпълнява обичайните си маршрути. Почистват се и спирките и подходите към подлези и метростанции.
Към този час се обработват срещу заледяване улици и булеварди, по които се движи градския транспорт, основни улици в районите и част от вътрешно-кварталните улици. Извършени са обработки със смеси срещу заледяване и почистване на сняг в районите „Средец“, „Красно село“, „Илинден“, „Витоша“, „Овча купел“, „Люлин“, „Връбница“, „Нови Искър“, „Панчарево“ и „Банкя“. Обработки са направени на бул. “България“, „Цариградско шосе“, бул. &ldq
На повечето места в планините е ясно и тихо, температурите сутринта са ниски, отрицателни. На връх Ботев има вятър и мъгла. Това съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст.
Туристите трябва да бъдат внимателни, да отчитат и факта, че се стъмнява по-рано.
Спасителите препоръчват разходки в планината днес, но любителите на този вид туризъм да вземат предвид, че вече е студено, температурите сутрин са ниски и денят е по-къс. Може рано сутринта да има и заледени участъци, предупреди дежурният от ПСС.
Повечето съоръжения не работят, хората да се информират предварително, ако искат да ги ползват, съветват планинските спасители и напомнят в планината да се ходи с подходящо топло облекло и обувки.
През изминалото денонощие в ПСС не са постъпвали сигнали за бедстващи или пострадали в планината хора.
Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) при откриването на първото заседание на 51-вото Народно събрание.
"Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена“, каза Балабанов.
За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава, допълни депутатът.
В Деня на българската община и местното самоуправление- 12 октомври, той подчерта, че всеки има своята представа за общината. За едни това е администрацията, други я олицетворяват с кмета, за трети това е просто сграда. Все повече обаче стават онези, за които общината означава общност, посочи той.
В навечерието на празника кметът се срещна с представители на институции, посланици и ученици. Сред важните срещи бяха именно тези с младите хора, каза Даниел Панов. По думите му общността е правото ни да заявяваме своята позиция, но и умението да жертваме по малко от своите лични интереси.
Последните години на политически трусове, авторитетът и силата на местната власт, показаха жизнеността на местното самоуправление, неговата способност да реагира адекватно в кризи, да взема трудни решения и винаги да поставя интересите на хората преди всички останали.
Добре е политиците на всички нива да се поучат от нашия опит и да намират по-бързо пътя към диалога, каза Панов. Местните парламенти са много по-пъстри от всяко избирано през последните години Народно събрание. Въпреки това, нито една община не е останала без приет бюджет, без навременни решения по важните за гражданите въпроси, отбеляза той.
НСОРБ е не просто гласът на българските общини, то е тежката дума на всеки от нас. Този авторитет се изгражда първо с времето, но най-вече с опита, уменията и потенциала на едни от най-подготвените експерти в различни сфери на обществения живот, допълни Панов.
Защитена местност Арвалийка е обявена със заповед на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров на основание Закона за защитените територии. Това казва съобщение на сайта на ресорното министерство. Защитена местност Арвалийка е с площ 932,581 дка и се намира в землището на плевенското село Къшин. Основен мотив за обявяване на защитената територия е опазването на характерен ландшафт, представляващ съчетание от пасища, гори и водни обекти, които представляват местообитания на защитени видове растения и животни, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Животински видове като пърчовка шипобедрена костенурка, шипоопашата костенурка, късокрак гущер, обикновен мишелов се намират в защитената местност. Предмет на опазване са и растителни видове, сред които елвезиево кокиче и обикновена пърчовка. В защитената местност са забранени дейности, които
На среща с „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) от „Алианс за права и свободи“ (АПС) настояха декларацията на коалицията за „санитарен кордон“ около Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало" да бъде приведена в действие, както и първа точка след гласуването на председател на 51-вото Народно събрание да бъде приемането на антикорупционното законодателство. По време на срещата Джевдет Чакъров благодари за предложенията, които са направени, и най-вече за предложението за „санитарен кордон“ около Делян Пеевски.
Кирил Петков връчи текста на декларацията на представителите на АПС, а Джевдет Чакъров заяви, че биха я подкрепили. По отношение на законодателната програма Чакъров посочи, че е добре да се ограничат в този тримесечен срок. От "Алианс за права и свободи" настояха за оставката на председателя на Комисията
Редица български ученици се включиха XXII кръгла маса по въпроси, свързани с историята и археологията в Ахтопол. Форумът се проведе под мотото: „История, вяра и култура на Черноморска Странджа и тракийските крайбрежия“, съобщиха организаторите от Сдружение „Черноморска Странджа".
Лектори бяха български учени и изследователи, сред които акад. Иван Илчев, който говори по темата „Свадите за Македония“, д-р Атанас Орачев, който изнесе доклада „Вяра и култура на селищата в Черноморска Странджа“, доц. д-р Албена Миланова от СУ „Св. Климент Охридски“, която разказа за новооткрита бронзова матрица със светци воини от Ахтопол.
Сред изследователите, които разкриха подробности от своята работа, бяха още Франциска ван дер Бурен от Льовенски католически университет с доклада „Аристотел и траките“, Николай Пенев с
Министерството на туризма изготвя анализ за постигнатите резултати от реализирането на програмата за маркетинг, от която имаха възможност да се възползват общините. Това каза в Бургас заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който се включи в конференцията "Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи", която се организира от Фондация "Конрад Аденауер" съвместно с Община Бургас.
В момента изготвяме анализ, за да видим какви са ефектите и дали тази програма ще продължи изпълнението си през следващата година в същия вид, каза Петров и подчерта, че подобни инструменти за подпомагане със средства за маркетинг са от особена важност за общините и туристическия бизнес.
"Трябва да се намери най-ефективният начин на тази програма, за да бъдат бизнесът и общините максимално удовлетворени от постигнатите резултати", посочи зам.-ресорният министър. По дум
Села в община Невестино са останали без електричество заради падналия мокър сняг в началото на седмицата. Жители на невестинското село Смоличано се оплакаха , че нямат ток трети ден. "Жителите сме малко, но има и семейство с деца", разказаха местни хора.
От общината в Невестино казаха , че действително седем-осем села в района са останали без електричество заради падналия мокър сняг, който е прекъснал проводници.
"Проблемите бяха отстранени вчера следобед. Все още има по една махала без електричество в селата Страдалово и Пелатиково, но технически екипи работят и в момента. Сигнал за Смоличано не сме получавали", каза заместник-кметът Йордан Глогов.
Първокласниците, второкласниците и малчуганите от предучилищната група от Частно начално училище „АзБуки“ в село Беляковец, бяха на гости в кметския кабинет, заедно с основателя на училището и начален учител Пролет Петрова и нейните колеги, които се грижат за възпитанието, образованието и израстването на децата. Идеята на посещението е децата да научат как да живеят в общност и да спазват принципите и законите, посочиха учителите.